3D
Zaprojektuj sam
DZIAŁ OBSŁUGI KLIENTA
698-410-600
KUPUJ BEZ OBAW
14 dni na zwrot
sklep@nagaba.pl
odpisujemy od 8:00 - 16:00
Pakujemy ECO
Dbamy o środowisko
3 min na przeczytanie

Historia glanów

Historia glanów jest bardzo bogata. Są to buty, które początkowo były chętnie noszone przez służby mundurowe oraz robotników, a następnie stały się niezwykle popularne w kręgach subkulturowych np. wśród punków, skinów czy metali. Stały się kultowe do tego stopnia, że w miejscowości Jarocin, gdzie obywa się słynny festiwal, stanął nawet pomnik glana.

 

Pierwowzór glanów

Buty z długą, sznurowaną cholewką, zapewniające stopie bezpieczeństwo, powstały już w 1945 roku, gdy dr. Klaus Maertens skręcił stopę podczas jazdy na nartach.

Wtedy też postanowił stworzyć buty, które będą chroniły przed takimi urazami. Pomysł się przyjął, w roku 1960 buty trafiły do produkcji, a nazwisko Maertens jest dzisiaj znane każdemu wielbicielowi glanów.

 

Nowy rodzaj obuwia szybko się przyjął

Bardzo chętnie nosili je przedstawiciele służb mundurowych oraz robotnicy, którzy cenili ochronne właściwości tych butów. Tę zaletę szybko dostrzegli również rockersi, związani ze środowiskiem motocyklowym. Wysokie, skórzane buty były dla nich bardzo praktyczne, ponieważ chroniły przed oparzeniem przy dotknięciu gorącej rury wydechowej.

 

 

Rozkwit popularności glanów

W latach siedemdziesiątych oraz osiemdziesiątych wśród młodzieży powszechne były różnorodne subkultury, należały do nich grupy skinów i punków. Te dwie grupy z upodobaniem nosiły glany, co sprawiło, że buty te zyskały na popularności i na trwałe związały się ze środowiskami alternatywnymi.

 

Chociaż skiny i punki nosili takie samo obuwie, w wielu kwestiach manifestowali odmienne poglądy. Właśnie dlatego, chcąc podkreślić swoją odmienność, zaczęli używać sznurówek w innych kolorach. Punkowcy wyróżniali się nosząc sznurówki czerwone, podczas gdy skini wybierali białe.

W latach dziewięćdziesiątych glany stały się popularne również wśród entuzjastów muzyki metalowej, którzy docenili je, ponieważ idealnie wpisywały się w stylistykę ich strojów i okazały się bardzo praktyczne, ponieważ zapewniały bezpieczeństwo stopom w trakcie pogo na koncertach.

 

Glany w czasach obecnych

Z czasem zaczęły być noszone również przez przedstawicieli innych subkultur. Obecnie są często wybierane również przez miłośników muzyki reggae, czy hipsterów. Ze względu na to, że w ostatnich czasach glany bardzo często przenikały do mody, są noszone również przez osoby, które nie są związane z żadną subkulturą. Bardzo często wybierają je osoby, które szukają ciekawego dodatku do swojego stroju. Zwłaszcza, że obecnie ten rodzaj obuwia jest dostępny z cholewką o różnej długości oraz w wielu kolorach. Z łatwością można także znaleźć glany z dodatkami, takimi jak np. klamry.

Dodaj komentarz
Komentarz:
Podpis:
E-mail: