DZIAŁ OBSŁUGI KLIENTA
698-410-600
KUPUJ BEZ OBAW
14 dni na zwrot
sklep@nagaba.pl
odpisujemy od 8:00 - 16:00
Pakujemy ECO
Dbamy o środowisko
4 min na przeczytanie

Jak czyścić i pielęgnować buty skórzane – poradnik

Długie korzystanie i efektowny wygląd przez wiele miesięcy różnych rodzajów obuwia skórzanego: licowego, nubukowego, welurowego oraz crazy - osiągnięcie takiego efektu jest możliwe poprzez zastosowanie najpierw właściwej impregnacji, a podczas dalszej eksploatacji regularnej i starannej pielęgnacji.

Dbanie o skórę licową

Jest to jeden z typów nawierzchni butów skórzanych, który charakteryzuje się niezwykłą gładkością. Nie jest to jedyna zaleta tego typu materiału odznacza się on również pięknym wyglądem i odpornością na zanieczyszczenia. Utrzymanie tych walorów jest możliwe dzięki odpowiedniej impregnacji, do czego wykorzystać można chociażby czarną pastę kryjącą PALC, która przeznaczona jest do obuwia w tym kolorze. Jej celem jest nie tylko konserwacja, ale też utrzymanie intensywności barwy.

Do innych rodzajów preparatów zabezpieczających można zaliczyć tłuszcz do skóry, dzięki któremu można je zabezpieczyć przed wilgocią oraz nadać im elastyczności, a także specjalny impregnat wodoodporny, który skutecznie chroni również przed zabrudzeniami. Do bieżącego czyszczenia najlepiej stosować piankę czyszcząco-pielęgnująca.

Pielęgnacja skóry nubukowej oraz welurowej

Znacznie bardziej szorstką powierzchnią charakteryzuje się welur. Ze względu na dłuższe włosie obuwie z tego materiału jest efektowne, choć wygląd ten można utrzymać jedynie stosując regularną pielęgnację. Zbliżoną charakterystyką odznacza się nubuk, czyli materiał podobny do zamszu, jednak posiadający nieco krótsze włosie.

W przypadku wymienionych rodzajów butów skórzanych, dedykowanymi preparatami są odpowiednie renowatory do obuwia w kolorze czarnym oraz wersji bezbarwnej do innych typów butów. Właściwe zabezpieczenie przed wilgocią zapewni też impregnat wodoodporny PALC. Skuteczne czyszczenie oraz odświeżanie powierzchni jest z kolei możliwe za pomocą szczotki oraz czyścika przeznaczonych specjalnie do zamszu oraz nubuku.

Zabezpieczenie materiału crazy

Szczególnym rodzajem skóry nubukowej jest odmiana crazy. Dzięki nałożeniu wosku uzyskuje ona bardzo efektowny wygląd, a jednocześnie posiada lepszą konserwację. Do wykonania impregnacji zastosować można, podobnie jak w wersji licowej, tłuszcz do skór, a także impregnat wodoodporny. W przypadku tego materiału, a także wszystkich wcześniej opisywanych produktów, sposobem na dezynfekcję i usunięcie nieprzyjemnych zapachów jest użycie dezodorantu do obuwia. Przy standardowym czyszczeniu najlepsza okaże się pianka czyszcząco-pielęgnująca.

Dodaj komentarz
Komentarz:
Podpis:
E-mail: