DZIAŁ OBSŁUGI KLIENTA
698-410-600
KUPUJ BEZ OBAW
14 dni na zwrot
sklep@nagaba.pl
odpisujemy od 8:00 - 16:00
Pakujemy ECO
Dbamy o środowisko
4 min na przeczytanie

Jak czyścić i pielęgnować buty skórzane – poradnik

Długie korzystanie i efektowny wygląd przez wiele miesięcy różnych rodzajów obuwia skórzanego: licowego, nubukowego, welurowego oraz crazy - osiągnięcie takiego efektu jest możliwe poprzez zastosowanie najpierw właściwej impregnacji, a podczas dalszej eksploatacji regularnej i starannej pielęgnacji.

Dbanie o skórę licową

Jest to jeden z typów nawierzchni butów skórzanych, który charakteryzuje się niezwykłą gładkością. Nie jest to jedyna zaleta tego typu materiału odznacza się on również pięknym wyglądem i odpornością na zanieczyszczenia. Utrzymanie tych walorów jest możliwe dzięki odpowiedniej impregnacji, do czego wykorzystać można chociażby czarną pastę kryjącą PALC, która przeznaczona jest do obuwia w tym kolorze. Jej celem jest nie tylko konserwacja, ale też utrzymanie intensywności barwy.

Do innych rodzajów preparatów zabezpieczających można zaliczyć tłuszcz do skóry, dzięki któremu można je zabezpieczyć przed wilgocią oraz nadać im elastyczności, a także specjalny impregnat wodoodporny, który skutecznie chroni również przed zabrudzeniami. Do bieżącego czyszczenia najlepiej stosować piankę czyszcząco-pielęgnująca.

Pielęgnacja skóry nubukowej oraz welurowej

Znacznie bardziej szorstką powierzchnią charakteryzuje się welur. Ze względu na dłuższe włosie obuwie z tego materiału jest efektowne, choć wygląd ten można utrzymać jedynie stosując regularną pielęgnację. Zbliżoną charakterystyką odznacza się nubuk, czyli materiał podobny do zamszu, jednak posiadający nieco krótsze włosie.

W przypadku wymienionych rodzajów butów skórzanych, dedykowanymi preparatami są odpowiednie renowatory do obuwia w kolorze czarnym oraz wersji bezbarwnej do innych typów butów. Właściwe zabezpieczenie przed wilgocią zapewni też impregnat wodoodporny PALC. Skuteczne czyszczenie oraz odświeżanie powierzchni jest z kolei możliwe za pomocą szczotki oraz czyścika przeznaczonych specjalnie do zamszu oraz nubuku.

Zabezpieczenie materiału crazy

Szczególnym rodzajem skóry nubukowej jest odmiana crazy. Dzięki nałożeniu wosku uzyskuje ona bardzo efektowny wygląd, a jednocześnie posiada lepszą konserwację. Do wykonania impregnacji zastosować można, podobnie jak w wersji licowej, tłuszcz do skór, a także impregnat wodoodporny. W przypadku tego materiału, a także wszystkich wcześniej opisywanych produktów, sposobem na dezynfekcję i usunięcie nieprzyjemnych zapachów jest użycie dezodorantu do obuwia. Przy standardowym czyszczeniu najlepsza okaże się pianka czyszcząco-pielęgnująca.

Konserwacja

Wierzch

Sposób konserwacji

Skóra naturalna licowa

Zabrudzone obuwie przed nałożeniem pasty lub kremu, wyczyścić wilgotną 
szmatką. Barwne kremy używać zgodnie z przeznaczeniem i kolorem wierzchu.

Skóra naturalna nubuk,
zamsz, welur

Delikatnie szczotkować. Po wyczyszczeniu stosować bezbarwne impregnaty 
w aerozolu, zgodnie z przeznaczeniem i kolorem wierzchu. Nie używać past i kremów.

Skóra syntetyczna

Zabrudzone obuwie przecierać wilgotną szmatką i wycierać do sucha. Stosować 
preparaty do skór syntetycznych.

Tkanina dzianina

Zabrudzenia usuwać wilgotną gąbką. Nie dopuścić do silnego przemoczenia.

 

 • Informuje się użytkowników, że obuwie z barwioną podszewką naturalną (skóra, tkaniny naturalne lub lniane) może farbować w początkowym okresie użytkowania;

 • Wyściółki o wykończeniu metalizowanym,  powierzchniowym mogą ulec ścieraniu;

 • Rozjaśnienia i cieniowania, naturalne ślady, a także zmiany fizyczne zagniecenia, otarcia, zabrudzenia, nakaleczenia lica nie stanowią wady - ewentualne różnice i niedoskonałości w skórze, plamy powstałe od wody, lekkie odbarwienia nie wynikające z wady produktu lecz jego naturalnych właściwości - skóra naturalna poddawana przez dłużysz czas czynnikom zewnętrznym może się odbarwić. Trwałość i niezmienność danego koloru nie jest zagwarantowana przez producenta.

 

Użytkowanie i ochrona

 • Obuwie użytkować zgodnie z przeznaczeniem;

 • Chronić przed mechanicznymi uszkodzeniami;

 • Unikać przemoczenia obuwia. Jeśli jednak to nastąpi suszyć obuwie wypchane papierem lub z założonymi prawidłami, z dala od źródeł ciepła. Po całkowitym wyschnięciu wyszczotkować buty (ze skóry typu nubuk, zamsz / welur), a inne wypastować pastą przeznaczoną do danego rodzaju skóry;

 • Nigdy nie należy prać obuwia, gdyż pozbawia to skórę elastyczności, powoduje jej pęknięcia, osłabia spoiny klejowe, ściegi szycia itp;

 • Czyścić buty powierzchniowo przy użyciu wilgotnej szmatki lub gąbki, szczególnie obuwie zimowe. Bezpośrednio po przyjściu do domu należy usunąć wilgotną szmatką pozostałości po soli, błota, środków chemicznych używanych na ulicach, aby nie dopuścić do ich zaschnięcia, gdyż powstają wtedy nieodwracalne w skutkach zgrubienia na obuwiu;

 • Należy wkładać i zdejmować buty zawsze rozsznurowane. Zawsze należy sznurować buty - uniknie się przetarcia podszewki i zapiętek;

 • Należy umiejętnie otwierać i zamykać zamki obuwnicze, bez użycia nadmiernej siły;

 • W trakcie użytkowania mogą powstać załamania i zmarszczenia wynikające z właściwości naturalnych materiałów wierzchnich.

 

Dodaj komentarz
Komentarz:
Podpis:
E-mail: