3D
Zaprojektuj sam
DZIAŁ OBSŁUGI KLIENTA
698-410-600
KUPUJ BEZ OBAW
14 dni na zwrot
sklep@nagaba.pl
odpisujemy od 8:00 - 16:00
Pakujemy ECO
Dbamy o środowisko
4 min na przeczytanie

Wszystko o butach welurowych

Historia zamszu jest bardzo długa i sięga nawet początków naszej cywilizacji. Gdy ludzkość zaczęła przenosić się z Afryki w zimniejsze regiony, niezbędne okazało się korzystanie z odzienia. Wykonywano je ze skór zwierzęcych. Okazało się jednak, że jeśli skóra nie zostanie poddana odpowiedniej obróbce, będzie niewygodna w noszeniu. Właśnie dlatego ludzie zaczęli pracować nad sposobami przetworzenia jej w taki sposób, by można było z niej szyć wygodne ubrania. Jednym ze sposobów było odwrócenie jej na drugą stronę i obróbka wewnętrznej części tzw. mizdry. W ten sposób powstał zamsz. Jego zaletą jest fakt, że można go wykonać z niemal każdego rodzaju skór zwierzęcych.

Duża zmiana w procesie produkcji materiałów zamszowych, w tym weluru, zaszła podczas rewolucji przemysłowej, gdy pojawiły się nowe możliwości techniczne oraz odpowiednie środki usprawniające proces produkcji. Szczyt swojej popularności materiał ten zyskał w XX wieku, ze względu na swój elegancki oraz delikatny wygląd. Współcześnie również jest chętnie stosowany.

 

Czym jest welur ?

Welur należy do grupy skór zamszowych, a jego cechą charakterystyczną jest przyjemny w dotyku meszek, pokrywający całą powierzchnię skóry. Jest to materiał bardzo przyjemny w dotyku, który świetnie się prezentuje. Powstaje z odpowiednio obrobionej, spodniej części skóry, czyli tzw. mizdry.

 

Co produkuje się z weluru ?

Od wielu lat materiał ten jest powszechnie wykorzystywany nie tylko przy produkcji ubrań, ale także butów. Obuwie welurowe jest znane na całym świecie. W wielu regionach polski zyskało ono nawet swoje gwarowe nazwy. W niektórych częściach kraju, buty te są nazywane np. osiołkami, szczurkami czy cielakami. Napiszcie jak w waszym regionie nazywano potocznie takie buty.

Buty zamszowe są produkowane na całym świecie. Do najbardziej znanych marek można zaliczyć firmę Clark, która od ponad 180 lat zajmuje się produkcją butów. Kultowe welury można znaleźć oczywiście również w ofercie polskiego producenta obuwia Nagaba. Dostępny jest szeroki wybór modeli przeznaczonych zarówno dla kobiet, mężczyzn, jak i młodzieży. Różnorodność dostępnych designów sprawia, że wśród nich każdy z łatwością znajdzie model dla siebie.

 

Czym charakteryzuje się obuwie zamszowe ?

Tym, co wyróżnia obuwie welurowe jest jego elegancki, klasyczny wygląd. Ponadto jest ono bardzo wygodne i przyjemne w dotyku. Właśnie dlatego cieszy się popularnością od wielu lat i nigdy nie wychodzi z mody.

Chociaż poszczególne modele różnią się między sobą designem, bardzo często mają podobną stylistykę. Są to najczęściej minimalistyczne, klasyczne kroje, które są bardzo uniwersalne, dzięki czemu świetnie pasują zarówno do eleganckich, jak i bardziej casualowych stylizacji. Buty welurowe często posiadają zaokrąglone czubki i szerokie kopyta.

Ten rodzaj skóry w połączeniu ze sprawdzonym designem sprawiają, że obuwie tego typu jest bardzo wygodne, co również przekłada się na jego popularność. Obuwie welurowe jest również bardzo przyjazne dla stopy i bardzo dobrze dostosowuje się do jej kształtu. Nosząc je, nie musimy martwić się otarciami czy odciskami. Dzięki temu, że jest to materiał przepuszczający powietrze, w ciągu dnia nie mamy uczucia nieprzyjemnego gorąca wewnątrz buta, stopa nie poci się, a w efekcie nie powstają warunki sprzyjające rozwojowi odparzeń, grzybicy oraz innych schorzeń.

 

Obuwie firmy Nagaba

Producent butów Nagaba, korzysta ze skór pochodzących z polskich oraz włoskich garbarni, oferujących solidne, profesjonalnie przygotowane materiały. W swojej pracy wykorzystuje również wiele innych, innowacyjnych rozwiązań. Jako jeden z nielicznych producentów obuwia, firma Nagaba oferuje buty oparte o unikatowy system łączenia cholewek z podeszwą tzw. system flexiblowy. Dzięki niemu obuwie charakteryzuje się niezwykle solidną konstrukcją, która zapewnia wysoką elastyczność oraz wygodę. Niestety zastosowanie tego rozwiązania wymaga dużego doświadczenia oraz umiejętności ze strony pracowników, dlatego Nagaba jest jednym z nielicznych polskich producentów, którzy z niego korzystają.

W systemie flexiblowym dolny brzeg cholewki oraz podszewka są wygięte na zewnątrz i przyszyte do podsuwki szwem dublowanym. Następnie, do podsuwki przyklejana jest podeszwa. Dzięki temu szwy są zabezpieczone przed stykaniem się z podłożem.

Korzystanie z takich rozwiązań, w połączeniu z zastosowaniem naturalnej skóry welurowej, pozwala stworzyć obuwie bardzo wysokiej jakości, zapewniające dużą elastyczność oraz maksimum wygody i higieny.

Dla kogo obuwie z weluru ?

Buty ze skóry zamszowej są bardzo uniwersalne, mogą być noszone zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Chętnie chodzą w nich osoby w każdym wieku. Doskonale sprawdza pasuje zarówno do półformalnych, jak i casualowych stylizacji. Świetnie się zatem sprawdza w pracy i podczas spotkań towarzyskich.

Welur to klasyczny materiał, który nigdy nie wychodzi z mody, dlatego jest często wybierany zarówno przez osoby preferujące styl nowoczesny, jak i retro.

 

 

Dodaj komentarz
Komentarz:
Podpis:
E-mail: