Rodzaje skór i ich cechy

Skóra bydlęca jest bardzo wytrzymałym materiałem, który dobrze się sprawdza w trudnych warunkach. Jest idealna do dużych, masywnych butów, ale również do sneakersów czy trampek.Ten rodzaj produktu jest wykonany ze skóry dorosłej krowy i ma bardziej szorstki wygląd w porównaniu do skóry cielęcej z powodu jej grubszej natury. Ma tendencję do bycia bardzo sztywnym, ale staje się bardziej elastyczny po rozgrzaniu przez użytkownika.

RODZAJE SKÓR BYDLĘCYCH STOSOWANYCH W PRODUKCJI BUTÓW NAGABA

Crazy - skóra licowa mięsista, gruba. Wykończenie lica olejowane ( za pomocą wosku lub tłuszczu). Skóra bardzo wytrzymała, przez to szczególnie często używana do produkcji obuwia typu trecking, traper, masywne boots. Skóra ma charakterystyczne ciemne, tłuste plamy, w niektórych miejscach wyciągają się do koloru bazowego a w innych pozostają ciemne. Często skóra posiada zarysowania, przetarcia i przebarwienia, które stanowią o jej unikalności.

Rustic - skóra szlachetna o gładkim licowym wykończeniu. Widoczny jest charakterystyczny deseń groszku, który w wyniku obróbki może zanikać. Skóra elastyczna, mięsista i zwarta. Świetnie nadaje się do produkcji obuwia typy casual, trampek, botków czy kozaków. Kolory jednolite na całej powierzchni skóry, mogą się delikatnie przyciemniać przy obróbce termicznej. Obuwie wykonane z tej skóry jest łatwe w utrzymaniu czystości. Przy natłuszczaniu kolory mogą się przyciemniać.

Barka - odmiana skóry typu crazy. Skóra mięsista, gruba. Wykończenie lica natłuszczane (za pomocą wosku lub tłuszczu). Dodatkowo powierzchnia przetłoczona deseniem delikatnego groszku. Najczęściej stosowana do produkcji obuwia treckingowego. Widoczne ciemne plamy i przebarwienia.

Bosman - gruba skóra licowa, gładka, mało elastyczna, twarda. Bez desenia. Kolory jednolite. Nie zmieniają się podczas obróbki termicznej. Często wykorzystywana do produkcji butów masywnych, glanów. Aby zwiększyć elastyczność poszczególnych elementów należy je regularnie konserwować poprzez natłuszczanie.

Kabir - skóra licowa, gładka, mało elastyczna, twarda. Podobna w swojej strukturze do skóry typu bosman. Dwukolorowa. Pod czarną wierzchnią warstwą znajduje się kolor bazowy. Efekt właściwy uzyskuje się poprzez ścieranie mechaniczne czarnej warstwy. Obuwie wykonane ze skóry typu kabir w trakcie użytkowania zmienia kolor na bardziej intensywny.

Welur - skóra naturalna szorstka. W większości klasyfikacji przyjmuje się, że welur jest odmianą zamszu, o charakterystycznych, gęstych i grubych włóknach. Swoją włoskowatą teksturę materiał ten zawdzięcza odpowiedniej obróbce. Wykonany jest on ze spodniej części skóry (tzw. mizdry), który zostaje oszlifowany. W ten sposób otrzymujemy charakterystyczny meszek, na którym – w przypadku wszystkich skór szorstkich – po przejechaniu palcem widać ciemniejszy ślad. Kolory są jednolite. Szczególnie intenstywne kolory mogą farbować. Aby temu zapobiec należy regularnie impregnować obuwie preparatami do utrwalania koloru.

Welur jest materiałem delikatnym i miękkim w dotyku. Jego powierzchnia jest matowa, bardzo dobrze pochłania wilgoć, w kontakcie z którą ciemnieje. Dlatego zaleca się regularną impregnację preparatami wodoodpornymi.

Samuel - czyli nubuk należy do tzw. skór szorstkich. Powstaje przez obróbkę wewnętrznej strony skóry – w przeciwieństwie do skóry licowej, gdzie pracuje się nad jej zewnętrzną powierzchnią. Powstaje charakterystyczny meszek. Ale jest krótszy niż ten welurowy przez co jest on bardziej miękki w dotyku. Skóra szlachetna i delikatna. Wymaga troskliwej pielęgnacji. Buty wykonane ze skóry typu samuel mają matowe wykończenie i soczyste kolory.

Chmurka - skóra licowa, gładka. W wyglądzie przypomina skórę typu rustic z efektem małego groszku. Dodatkowo posiada efekt przyciemnienia koloru w tej samej tonacji w postaci delikatnej chmurki. Obuwie wykonane z tej skóry jest łatwe w utrzymaniu czystości. Przy natłuszczaniu kolory mogą się przyciemniać.

Parma - skóra licowa, gładka. Bez desenia. Delikatnie cieniowana w ramach tej samej tonacji. Miękka i elastyczna. Dzięki swoim właściwościom doskonale nadaje się na obuwie typu sneakers. 

Follonica - skóra licowa, delikatna. Z toczeniem w kratę. Lico lekko lakierowane, połyskliwe. Buty wykonane z tej skóry mają elegancki wygląd.

Campari - skóra nubukowa, lekko usztywniana. Z deseniem drobnego groszku. Kolory jednolite, nie zmieniają się podczas obróbki. Skóra bardzo uniwersalna, wykorzystywana do niemal każdego rodzaju obuwia.

Blue - skóra licowa, o delikatnym matowym wykończeniu. Miękka, mięsista, bardzo plastyczna. Jednocześnie bardzo wytrzymała. Doskonale nadaje się do obuwia typu botek, kozak. Buty wykonane z tej skóry mają elegancki wygląd.

Słoń - skóra welurowa o cechach typowych dla skór szorstkich. Lico dodatkowo upiększone deseniem nawiązującym do skóry słonia. Podczas obróbki technologicznej jest zachowany. Skóra jest delikatna, chociaż wygląd ze względu na strukturę ma masywny.

 

APLIKACJA MOBILNA
Kupuj szybciej z appką NAGABA Darmowa aplikacja na Twój telefon!